You are currently viewing Blockchain coraz częściej usługa chmurową?

Blockchain coraz częściej usługa chmurową?

Coraz więcej firm z branży rywalizuje na polu usługi BaaS (Blockchain-as-a-Service) – Google, IBM, Oracle, a teraz też Amazon Web Services. AWS zadeklarowało, że w pierwszej kolejności chcą przedstawić nową usługę sektorom opieki zdrowotnej i finansowemu.

Oferta rejestrów rozproszonych Amazona nazywa się AWS Blockchain Templates i opiera się na Ethereum oraz Hyperledger Fabric. Nowa usługa umożliwia użytkownikom tworzenie i uruchamianie sieci Ethereum w ciągu kilku minut.

Chmura i Blockchain mają wiele wspólnych cech. Jak podaję Cloudforum, w swoim artykule “Czy blockchain to już cloud 2.0?”:

“Chmura i blockchain dysponują analogicznymi zabezpieczeniami, dzięki którym dane mogą być w pełni szyfrowane. Modele wdrażania w chmurze w scenariuszu prywatnym lub publicznym idealnie odpowiadają naturze blockchaina. Zarówno chmura jak i blockchain wykazują odporność na ewentualne cyberprzestępstwa. Blockchain – dzięki modelowi peer-to-peer, podczas gdy chmura jest chroniona permanentnie przez aktywne i stale ewoluujące rozwiązania oraz dzięki  tworzeniu stref wolnych od ryzyka cybernetycznego (cyber risk free zones). Obejmuje to całodobowe monitorowanie i proaktywną identyfikację podejrzanych zachowań oraz reagowanie w czasie rzeczywistym na takie zagrożenia. Zarówno chmura, jak i blockchain przyczyniają się do redukcji kosztów. Blockchain, podobnie jak chmura, upraszcza  nieefektywne procesy biznesowe.”

Więcej o tym temacie polecamy przeczytać pod tym źródłem: https://www.cloudforum.pl/2018/04/26/czy-blockchain-to-juz-cloud-2-0/