Przedstawiamy relacje z pierwszego dnia EKF:
Covid 19 przyspieszył procesy wcześniej już obecne w gospodarce. To accelarator and enhancer, oraz game changer – powiedziała Beata Javorcik, Chief Economist EBRD. W najbliższym czasie gospodarki muszą się skoncentrować na cyfryzacji i zielonej energii, a firmy żeby przetrwać powinny zmienić się w „smart and green” dodała Deborah Revoltellla z European Investment Bank. Praca stanie się w dużym stopniu zdalna, administracja również wiec trzeba przeszkolić starsze pokolenie w korzystaniu z technologii cyfrowych. Potrzebne będą ogromne inwestycje w infrastrukturę i rozwiązania cyfrowe dla wszystkich sektorów gospodarki, oraz trzeba będzie mobilizować fundusze podwyższonego ryzyka i środki publiczne aby sfinansować te wyzwania.
Kongres otworzył Leszek Pawłowicz, Inicjator, Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego. Wystąpienia otwierające:
– Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju;
– Charles Goodhart, Professor of Banking and Finance with the Financial Markets Group at the London School of Economics nt. The Future Outlook for Inflation.
Zaprezentowano raport nt. stanu polskiej gospodarki i bankowości autorstwa think thank Open Eyes Economy p.t „Pandemia nie usprawiedliwia błędów. Polityka gospodarcza i wiarygodność ekonomiczna Polski.”
Po fali renacjonalizacji ponad 50% polskich banków jest już kontrolowane przez państwo. O polityce gospodarczej rządu w trudnych czasach pandemii, ryzykach kryzysu i szansach związanych z nowymi trendami technologicznymi dyskutowali:
- Sławomir Dudek, Główny Ekonomista Pracodawców RP;
- Dariusz Filar, emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego;
- Mirosław Gronicki, niezależny ekspert;
- Jerzy Hausner, Profesor, Przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP;
- Leszek Pawłowicz, Dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej;
- Andrzej Rzońca, profesor, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Scenariusze gospodarcze dla Polski przedstawił zawsze optymistyczny Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej – podtrzymując prognozy wzrostu gospodarczego.
O Europejskiej i polskiej gospodarce i scenariuszach post-covid, rozmawiali:
- Janusz Lewandowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego (prowadzący debatę)
- Antonio Cortina, Director Adjunto del Servicio de Estudios de Banco Santander
- Michał Dybuła, Chief Economist CEE, BNP Paribas
- Debora Revoltella, Chief Economist, EIB
- Stefan Schneider, Chief German Economist, Deutsche Bank
- Yael Selfin, Chief Economist KPMG UK
- Carsten Brzeski, Chief Economist, Eurozone and Global Head of Macro, ING Group
- Shamik Dhar, Chief Economist, BNY Mellon
- Marek Rozkrut, Partner, Co-Chair EY EMEIA Economists Unit
Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło przedstawił proces transformacji cyfrowej banku którym kieruje i stworzenia Chmury Krajowej wspólnie z PFR oraz dalszej cyfryzacji banku.
Podsumowując: covid-19 przyspieszył procesy wcześniej obecne w gospodarce. W najbliższym czasie gospodarki muszą się skoncentrować na cyfryzacji i zielonej energii; firmy muszą się zmienić w smart and green, zmienić model pracy na zdalny, przeszkolić starsze pokolenie w korzystaniu z technologii cyfrowych i zachęcić fundusze podwyższonego ryzyka do inwestycji w infrastrukturę cyfrowa i rozwiązania cyfrowe dla gospodarki.