Fintech Regtech Forum

W dniu 13 grudnia w Luxemburgu odbyło się pierwsze Forum Fintech Regtech zorganizowane przez Luxemburg Poland Chamber of Commerce, z udziałem Wiceministra Gospodarki Luxemburga, Etienne Schneider i Wiceministra Jerzego Kwiecińskiego, Ministerstwa  Inwestycji i Rozwoju RP. W forum brało udział pond 200 przedstawicieli sektora finansowego Luksemburga, wśród nich także przedstawiciele Banku Pekao S.A.

Anna Katarzyna Nietyksza, Doradca Zarządu ds. Rozwoju Międzynarodowego Banku Pekao SA i jednocześnie Prezes Cloud Community Europe w Polsce brała udział w panelu dyskusyjnym „Challenges in digtalization of financial centres in Europe”.

– Wartość całego sektora fintech w Polsce to 680 mln euro. Niewiele więcej niż zeszłoroczny zysk Banku Pekao SA, największego banku dla korporacji i firm w Polsce, ale rośnie, w regionie jest już wart ponad 2,2 mld euro – powiedziała Anna Katarzyna Nietyksza, Doradca Zarządu ds. Rozwoju Międzynarodowego Banku Pekao SA. – Wciąż realizujemy strategię digitalizacji, stawiając jednocześnie na wdrożenia własnych rozwiązań, takich jak choćby aplikacja mobilna PeoPay, która w kilka miesięcy zdobyła ponad 1,5 mln użytkowników.

Forum otworzył Minister Jerzy Kwieciński i aktywnie uczestniczył w spotkaniach ze startupami, wspólnie z Sacha Bremer, przedstawicielem Luxemburg Financial Authority. Polska i Luxemburg zamierzają zintensyfikować współpracę w tym zakresie.

Minister zaprosił środowisko fintech i duże firmy polskie , w tym Bank Pekao SA, do współpracy i finansowania fintech, tak aby innowacyjne firmy pozostawały firmami polskimi i dopiero po pierwszych rundach finansowania sprzedawały swe usługi za granicą.

W ramach konkursu na najlepszy Fintech i Regtech podczas Forum swoje usługi zaprezentowało 12 najlepszych polskich startupów. W pierwszej trojce zwycięzców znalazł się m.in. Billon, czlonek Cloud Community Europe w Polsce, FinAi i Wealtharc.