Cybersec 2019 – nasza relacja i wnioski

Podczas tegorocznej konferencji Cybersec mówiliśmy o wielu aspektach cyberbezpieczeństwa. Przedstawiamy nasze wnioski z panelów 🙂

Zgodnie z najnowszymi prognozami straty ekonomiczne wynikające z cyberataków przekroczą 6 bilionów dolarów rocznie do 2020 r. Ponad milion szkodliwych programów powstaje każdego dnia. Internet rzeczy to nowe wyzwanie dla ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów ICT. W 2018 r. rynek produktów i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa wyniósł ponad 120 miliardów dolarów i rośnie o 8-10% rocznie. Chmura zapewnia bezpieczną infrastrukturę, bezpieczne oprogramowanie i bezpieczne platformy technologii teleinformatycznych, ale czynnik ludzki i polityka bezpieczeństwa są niezbędne – urządzenie mobilne używane w niezabezpieczonej sieci hotelowej może otworzyć drzwi dla hakerów i pozwolić im na kradzież technologii i danych finansowych firmy.

Jak stwierdził Steve Purser Enisa Head of Operations, na podium tematów cyberbezpieczeństwa nadal znajdują się 3 główne czynniki: edukacja, kultura bezpieczeństwa, współpraca i … ekonomia. 65% małych i średnich firm w Europie Środkowej i Wschodniej nie ma strategii cyberbezpieczeństwa i tylko 50% z nich tworzy regularnie kopie zapasowe danych. Zgodnie z raportem Cyberthreat CEE Region 2018r. istnieje szansa biznesowa dla Security as Service Solutions dostarczanych na podstawie Secure Cloud.