Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi są kontakty gospodarcze. Obroty handlowe między naszymi krajami przekroczyły granicę 10 miliardów dolarów – mówi prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do uczestników rozpoczętego w piątek Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa w Miami.
W odtworzonym uczestnikom szczytu filmie Andrzej Duda podkreślał, że “relacje polityczne między Warszawą a Waszyngtonem są dziś niezwykle intensywne, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa”.
– Dzięki nim od zeszłego roku na terenie Polski stacjonują wojska amerykańskie. Ich obecność to najbardziej czytelny znak rzeczywistej, sojuszniczej solidarności i partnerstwa – zauważył prezydent, dodając, że polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa “obejmuje także kooperację w zakresie modernizacji polskiej armii”.
Kontakty gospodarcze
– Coraz ważniejszym filarem naszej współpracy są również kontakty gospodarcze. Stany Zjednoczone są dla nas kluczowym partnerem biznesowym ze względu na ogromną skalę przedsiębiorczości, jak również jej innowacyjność – zaznaczył Andrzej Duda.
Według niego, dobrym prognostykiem dla rozwoju tych relacji jest “ubiegły rok, który był rekordowy, jeśli chodzi o dwustronny obrót handlowy”.
– Zwiększył się on o ponad 20 proc. w stosunku do roku 2016, przekraczając granicę 10 mld dolarów – podał prezydent. Zasadnicze – jego zdaniem – znaczenie dla Polski ma też “transfer innowacyjnych technologii i rozwiązań, które pozytywnie wpływają na modernizację naszej gospodarki”.
Wskazał też, że “z roku na rok zwiększa się liczba polskich inwestycji w Ameryce”. – Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych kierunków inwestowania przez polskie firmy poza UE. Możliwości rozwoju na rynku amerykańskim poszukują m.in. firmy IT, biotechnologiczne, medyczne, czy sektora technologii kosmicznych – mówił Andrzej Duda.
Poważne zainteresowanie
Polski prezydent odwołał się też do ubiegłorocznego udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w szczycie Trójmorza w Warszawie. – Obecność prezydenta Donalda Trumpa na tym wydarzeniu pokazała, że inicjatywa jest przedmiotem poważnego zainteresowania Stanów Zjednoczonych – przekonywał.
Andrzej Duda zwrócił w tym kontekście uwagę na tematykę energetyczną, jako ważny element inicjatywy Trójmorza oraz na “fakt, że Polska była pierwszym państwem regionu, które w ub. roku zrealizowało kontrakt na dostawy amerykańskiego skroplonego gazu LNG”.
– Współpraca w tym obszarze wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej, jednocześnie zacieśniając więzi ekonomiczne Europy ze Stanami Zjednoczonymi – mówił.
Kwieciński: nikt nie pyta o IPN
– Stosunki między administracją rządową polską a amerykańską układają się naprawdę dobrze – ocenił dla “Faktów z Zagranicy” w TVN24 BiS minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Jak dodał, wynikiem tego jest współpraca polityczna, w ramach NATO, ale także w dziedzinie energetyki czy sektora obronnego.
– Nikt z moich rozmówców, mam na myśli rozmówców amerykańskich, nie pytał mnie o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – wyjaśnił minister. – Biznes się rządzi swoimi prawami, biznes interesuje, jak rozwija się gospodarka, jakie są jej perspektywy, jakie mamy plany inwestycyjne – wyjaśnił Kwieciński.
Szczyt w Miami
Szczyt, zorganizowany pod hasłem “Polska strefa inwestycji”, objęty jest honorowym patronatem prezydenta. Wśród gości – według informacji podanych przez organizatora – znaleźć mają się m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, szef BBN Paweł Soloch, wiceministrowie: infrastruktury Mikołaj Wild i rozwoju Tadeusz Kościński oraz pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders.