You are currently viewing Newsy od Członków

Newsy od Członków

Billon jako jedna z 5 europejskich firm został zakwalifikowany do drugiego etapu projektu EBSI – European Blockchain Services Infrastructure. Organizowany przez Komisję Europejską projekt ma na celu stworzenie europejskiej cyfrowej platformy usług publicznych opartej o technologię blockchain.

W ramach EBSI Billon ma w ciągu najbliższych 18 miesięcy przygotować dwa pilotażowe scenariusze użycia opracowanego przez siebie protokołu blockchain:

·Cyfrowy paszport produktu dla gospodarki obiegu zamkniętego. Rozwiązanie to zapisuje na blockchainie wszystkie kluczowe informacje dotyczące produktu – jego ślad węglowy, własność czy pochodzenie produktu – na każdym etapie jego cyklu życia: od wydobycia surowców przez wyprodukowanie, transport i używanie produktu do jego recyklingu czy utylizacji. Taki paszport przyda się firmom chcącym liczyć i dokumentować obciążenie swoich produktów dla środowiska oraz wzmocni odpowiedzialność producenta. Pilot obejmie stworzenie paszportu dla dwóch rodzajów produktów: odpadów plastikowych i akumulatorów samochodowych

·Platforma do zarządzania własnością intelektualną, oparta na tokenizacji praw IP. Stokenizowanie własności intelektualnej oraz zintegrowanie jej wymiany z transakcjami pieniądzem elektronicznym, pozwoli na jej łatwą sprzedaż oraz kontrolę nad udostępnianiem treści

Protokół Billona został wybrany z uwagi na jego wysoką skalowalność, wydajność oraz niskie zużycie energii. spełniające wymagania europejskich inicjatyw klimatycznych i Europejskiego Zielonego Ładu.