Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy w dniach 4-6 września, transformacja cyfrowa gospodarki i firm była wszechobecna. Bank Pekao SA, dał wyraźny sygnał że jest to ważny element strategii banku podpisując pierwszego dnia forum porozumienie z Microsoft o strategicznym partnerstwie w celu realizacji wspólnego innowacyjnego programu „Cyfrowe podróże”. Ten innowacyjny projekt wspiera rozwój gospodarczy Polski poprzez digitalizację społeczeństwa oraz przedsiębiorstw. Dla banku jest to jednocześnie element realizacji strategii transformacji cyfrowej w ramach Strategii Pekao 2020.
Wspólne przedsięwzięcie banku oraz Microsoft składa się z trzech kluczowych elementów:
– Cyfrowe społeczeństwo – wsparcie szczególnie uczniów oraz studentów ich przejścia w świat cyfrowy,
– Transformacja cyfrowa MŚP – wprowadzenie małych i średnich przedsiębiorstw w świat cyfrowych oraz chmurowych rozwiązań, co wpłynie na poprawę efektywności biznesu,
– Cyfrowa edukacja – wsparcie cyfrowej edukacji przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych w tym dzieci i młodzieży.
Prezes Zarządu Banku Pekao S.A., Michał Krupiński zauważył, że wyczerpują się proste paliwa wzrostu i nastał czas na prawdziwą cyfrową rewolucje. Microsoft oraz Pekao wpisują się w ten sposób w międzynarodowe trendy i wyznaczają
mocne wzorce na polskim rynku, aby oferować klientom najnowocześniejsze rozwiązania produktowe.
Przy wykorzystaniu takich rozwiązań jak internet rzeczy, Big Data oraz analityka biznesowa powstaną z pewnością rozwiązania wspierające wszystkich klientów banku w ich cyfrowej podróży – dodała Magda Taczanowska, Członek Zarządu polskiego oddziału Microsoft.
Ponadto na Forum przedstawiono raport nt. cyfryzacji gospodarki, dyskutowano nt. cyfrowych rozwiązań e-zdrowia, a także o cyberbezpieczeństwe, elektromobliności, a wreszcie o rozwiązaniach blockchain. PFR Ventures zaprezentował innowacyjne cyfrowe start-upy, sfinansowane przez fundusze venture, a w ostatnim dniu eksperci polscy i krajów Europy wschodniej dyskutowali nt. alternatywnych metod pozyskiwania kapitału, czyli Initial CoinOffering (ICO) i tokenizacji dla start-upów cyfrowych.