KONFERENCJA IT I FINANSE W LESZNIE

Z opublikowanego niedawno raportu firmy PWC wynika, że nawet do 33 proc. światowego rynku usług finansowych może zostać przejęta przez nowoczesne firmy technologiczne, ale akurat polski sektor bankowy ze względu na wysoki poziom innowacyjności jest bardziej odporny na zagrożenie ze strony fintechów.

Przykładem jest krajowy system płatności mobilnych BLIK. Sześć konkurujących na co dzień ze sobą banków dogadało się i na bazie pomysłu ORAZ technologii PKO BP stworzyło wspólny standard płatności telefonem, nie czekając aż wejdą na ten teren obcy gracze.

Efekt? Dwa lata po starcie z BLIK korzysta 3,5 miliona użytkowników. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rozwoju sektora usług finansowych jest zacieśnienie współpracy pomiędzy tradycyjnymi instytucjami i fintechami.

Anna K. Nietyksza, Prezes CCE i Doradca ds. Rozwoju  w banku Pekao SA,  była moderatorem debaty Prezesów Banków inaugurującej Konferencj “IT i Finanse”21 go marca, organizowanej przez Gdańską Akademie Bankowa w Lesznie. 

Rozmawialiśmy o tym czy Czy IT może uprościć regulacje, czy na rozwiązaniach IT Banki mogą dodatkowo zarobić? Jak mocno zdigitalizowane banki mogą przyspieszyć proces digitalizacji przedsiębiorstw? Bankowość korporacyjna ma być nadal relacyjna czy mocno- zdygitalizowana? Fintechy i Regtechy – czy jest dla nich miejsce w realizacji celów biznesowych banków? Cyberbezpieczeństwo banków, Big Data, Biometria, AI, Cloud, Blockchain – które trendy będą najważniejsze w przyszłości?

Jedna z konkluzji debaty – jednym z najważniejszych trendów jest sztuczna inteligencja a bankowość w dużym stopniu korzystać będzie z hybrydowej chmury obliczeniowej oraz współpracować z fintechami.

Uczestnicy debaty:

  • Przemysław Furlepa, Wiceprezes Zarządu, Bank BNP Paribas
  • Marek Kulczycki, Prezes Zarządu, Nest Bank,
  • Rafał Antczak, Wiceprezes Zarządu, PKO Bank Polski
  • Adam Pers, Wiceprezes Zarządu, mBank
  • Piotr Alicki, prezes KIR S.A.